Cmentarze


1506 Nowy Tomyśl / Opalenica / Łęczyce / niem. (Lenker Hauland)

Mapa Messtischblatt 1:25000 nr z roku

Mapa Messtischblatt 1:25000 nr  z roku

Zdjęcia z 27-03-2007
Poniższy tekst został napisany przez pana Zygmunta Dudę z Opalenicy, który poswięcił czas i wysiłek aby upamiętnić ten cmentarz. Dnia 12-10-2000 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które kończyło etap restauracji cmentarza.
Zdjęcia zostały udostępnione przez pana Zygmunta Dudę, a zostały wykonane przez Janusza Nowackiego oraz Barbarę i Bernarda Piesiaków.
Porównując zdjęcia doskonale widać jaka praca została wykonana aby odrestaurować cmentarz, ale także widać jakie zniszczenia dokonały się w ciągu 7 lat.


Łęczyce swój cmentarz ewangelicki miały przy drodze przez osadę, naprzeciw szkoły, w formie zbliżonej do kwadratu o bokach około 70 m. Obsadzony był licznymi drzewami i krzewami. Chowano na nim ewangelików z Łęczyc oraz z Porażyna. W murowanym z cegły pomieszczeniu przechowywano karawan i sprzęt grabarza. Trumna na karawanie spoczywała pod baldachimem, były również zasłony boczne. Konie ciągnące karawan pokrywano czarnymi kapami. Zmarłego do dnia pogrzebu przechowywano w domu. Na przedzie konduktu pogrzebowego szedł kościelny zboru. Obrzędy pogrzebowe odprawiał pastor. Na środku cmentarza stał krzyż betonowy,przytwierdzony do solidnego postumentu, na którym widnieje data 1902. Po roku 1945 krzyż został przewrócony i złamany. Obok stała studnia. Każdy grób otoczony był żelaznym płotkiem, według stosowanej wówczas sztuki kowalskiej. Czarne płyty marmurowe, stojące tablice z inskrypcjami dopełniały piękna i powagi tej cząstki wsi. Resztki ogrodzeń, porozbijane, nieliczne już tablice, mało czytelne, na około 30 grobach - chwasty, dziko rosnące krzewy, połamane drzewa stanowią smutny obraz stanu obecnego. Ledwie zarysowujące się kopczyki grobów, raz po raz resztki tablic świadczą, że w tej wsi istniała ewangelicka zbiorowość, która odgrywała dominującą rolę I w gminie opalenickiej, w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym.
W Łęczycach nie miały miejsca w okresie okupacji przypadki pochówku Polaków obok cmentarza ewangelickiego. Chowano ich w Opalenicy.

Zygmunt Duda

Zdjęcia z 28-01-2008


Zdjęcia

Inskrypcje

2009